top of page

Fibrocell; Otolog Kök Hücre Tedavisi yani kişinin kendi hücrelerinden çoğaltılarak elde edilen ve fibroblast denilen hücrelerin cilde tekrardan enjekte edilerek cildin genç ve pürüzsüz görünmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir.

 

Ciltteki kırışıklıkları yok etmek için, ilk kez 1977 yılında sığır kollajeni dolgu maddesi olarak kullanılmış, sonrasında günümüzde de sıklıkla kullanılan çok değişik dolgu materyalleri bulunmuştur.  Ancak bunların hepsi de sentetiktir ve etkileri 6 ay ile 1 yıl kadar sürmektedir. Fibrocell tedavisi ise 1995 yılından beri ABD’de, 2002’den beri de İngiltere’de kullanılmaktadır ve etkisinin uzun süreli olması, yan etkilerinin olmayışı kanıtlanmıştır.

 

Bu yöntemde, kişinin kulak arkasından, eğer orası uygun değilse kol iç yüzünden yaklaşık 3-4 mm çapında bir doku örneği alınır. Bu dokudan yine kişiden alınan bir miktar kan yardımı ile tamamen steril laboratuar ortamında fibroblast denilen hücrelerin ayrılması ve çoğaltılması sağlanır.  Fibroblastlar, bağ dokusunun ana hücreleridir. Yani bir nevi kök hücrelerdir ve yaraların iyileşmesini sağlayan kolajen proteininin yapımından sorumludur. Kolajen artan yaşla birlikte azalır ve o hiç istemediğimiz kırışıklıklar vs. oluşmaya başlar. Fibrocell ile ortalama 4-6 haftada çoğalması sağlanan hücreler, yüze ya da tedavi edilmek istenen bölgeye enjekte edilmektedir. Bu hücreler kolajen sentezleyerek derinin yeniden yapılanmasını sağlamaktadır.

 

Enjeksiyonlar, 3-6 hafta ara ile 2 ya da tercihen 3 kez yapılır. Gözle görülür değişiklikler ortalama 6-8 haftada ortaya çıkar. Tedavi ardından 12-24 ay boyunca kademeli olarak düzelme sağlar.  Bu düzelme uzun sürelidir, ortalama 4,5 ile 6 yıl sürdüğü bilinmektedir.

 

Bu yöntemle sadece yüzdeki kırışıklıklar ve çatlaklar gibi derin olukların tedavisi değil aynı zamanda dudakların biçimlendirilmesi, akne izlerinin, hatta uzun süreli deri yara ve yanık izlerinin, doğum çatlaklarının, kapanmayan kronik yaraların tedavisi de yapılabilmektedir. Fibrocell, son zamanlarda alopesi (kellik) tedavisinde de kullanım alanı bulmaktadır.

 

Fibrocell’e alternatif olabilecek yöntemler dolgu enjeksiyonlarıdır. Ancak onlardan en önemli farkı, uzun etkili bir yöntem olmasıdır. Dolgu maddelerinin aksine, otolog, yani kişinin kendi hücreleriyle yapılan bir uygulama olduğu için alerji başta olmak üzere istenmeyen yan etkiler görülmeden kişinin doğal güzelliğini ortaya çıkartmaya yardımcı olur. Dolgu ile yapılan tedavide etki hemen görülürken, fibroblast tedavisi uzun dönem için bir yatırımdır. Dolgu malzemesi ile birlikte kullanıldığında dolgu malzemesinin dayanıklılığını arttırır.

Kök Hücre Tedavisi (Fibrocell)

bottom of page