top of page

Işık Dolgusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Işık dolgusu nedir, onu diğer dolgu maddelerinden farklı kılan nedir?

“Işık dolgusu” İsviçre Teoxane Laboratuarları tarafından cilde ışığı yansıtma kapasitesini geri vermek için üretilmiş mezoterapi ve dolgu tekniklerini birleştiren patentli bir konsepttir. Teosyal Redensity I – Işık Dolgusu ve Redensity II Eyes – Gözaltı Işık Dolgusu olmak üzere iki formu bulunmaktadır. Işık dolgusunu diğer dolgu maddelerinden farklı kılan en önemli nokta içeriğidir. Bu içerik hiyalüronik asit ve yeniden yapılandırma kompleksinden (8 amino asit, 3 antioksidan, 2 mineral ve 1 vitamin) oluşmaktadır.

Ürünün içeriğinde bulunan hiyalüronik asit nedir?

Hiyalüronik asit, insan vücudunda ve daha birçok canlıda doğal olarak bulunan bir polisakkarittir. Yani doğal bir şekerdir. Bu madde hücre büyümesinde önemli rol oynar. Cilt içinde, kaslarda ve kemiklerde, özellikle eklemlerde bulunur. Hiyalüronik asit eklemlerin kayganlığını sağlar. Genç yaşlarda cildi gergin ve eklemleri hareketli tutmak için yeterli olan Hiyalüronik asit miktarı yaşamız ilerledikçe azalır.  Hiyalüronik asit, kendi hacminden bin kat  fazla su tutabilir. Bu nedenle enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir.

Neden Işık dolgusu yaptırmalıyız?

Hiyalüronik asit vücutta üretilen ve derimiz için olmazsa olmaz bir madde. Bu madde birçok besinden alınabilir. Ancak tıbbi araştırmalar,  gıdalarla alınmasının yeterli olmadığını gösteriyor. Ayrıca yaş ilerledikçe vücuttaki üretimide azalır.  Bunun sonucu yaşlanma belirtileri olan ciltte kuruluk ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Bu durumun düzeltilebilmesi için cilde dışarıdan yeterli miktarda Hiyalüronik asit verilmelidir. Işık dolgusu, hem içeriğindeki Hiyalüronik asit hem de yeniden yapılandırma kompleksi sayesinde derinin kalitesini olumlu yönde kısa sürede değiştirmekte yardımcı oluyor. Üstelik de sosyal yaşamdan uzaklaşmadan.

Işık dolgusu hangi bölgelerde uygulanıyor?

Işık  dolgularından Redencity I; yüz, boyun, el üzeri ve dekolte bölgesinin gençleştirilmesi, onarımı ve yenilenmesi  ile ilgili olarak yardımcı olmaktadır. Redencity II gözlatı ışık dolgusu ise gözaltı çukurunun doldurulması, göz çevresi cildinin gençleştirilmesi, yeniden yapılandırılması, şişlik, morluklar, halkalar için yardımcı olmaktadır.

Gözaltı ışık dolgusunun etkileri nelerdir?

Gözaltı ışık dolgusu öncelikle gözaltı çukurunun güvenli bir şekilde düzeltilmesini destekler. Bu bölge için üretilmiş özel bir dolgu maddesidir. İçerisinde yer alan yeniden yapılandırma kompleksi sayesinde göz çevresi derisinin kalitesini artırmaya, gençleşmesini sağlamaya, şişlik, morluk ve halkaların giderilmesine yardımcı olur.

Işık dolgusunun ciltte kalıcılık süresi nedir? Ne kadar sıklıkla tekrarlanmalı?

Işık dolgusunun kalıcılık süresi ortalama 12 – 18 ay civarındadır. Göz çevresini gençleştirmek, halkalalar ve morluklar için uygulanan gözaltı ışık dolgusunun etkisi ise 1,5 – 2 sene sürebilmektedir. Bu süreler kişinin cinsiyetine, yaşına, yaşam koşullarına ve genetik faktörlere göre değişebilmektedir. Tekrar uygulamalar kalıcılık süresini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Işık dolgusunu yaptırmadan veya öncesinde dikkat edilmesi gereken kurallar var mı?

Uygulama öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve yiyeceklerin alımımdan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde morluklar oluşabilir. Bunun dışında herhangi bir kısıtlama  bulunmamaktadır.

Yan etkileri var mıdır?

Her enjeksiyon da olduğu gibi morarma ve şişme nadiren de olsa oluşabilir. Bu yan etkiler 3-5 gün içinde kaybolur.

Gözaltı ışık dolgusunu kimler kullanabilir?

Gözaltı ışık dolgusu özellikle gözaltı çukuru olan kişilere uygulanabilir. Bunun dışında gözaltı derisinin yeniden yapılanmasını sağlayarak göz çevresinin gençleşmesine, gözaltı şişlik, halkalanmalar ve morlukların azalmasına yardımcı olur. Bazen aşırı pigmentli koyu göz halkaları ve büyük gözaltı torbaları olan kişiler için başvurdukları doktorlar cerrahi müdahaleler önerebilirler.

Dolgu maddelerini ve olası yan etkilerini belirtebilir misiniz?

Şu anda dünyada ve ülkemizde pek çok dolgu maddesi kullanılmaktadır. Bu maddelerin üretim teknolojileri ve kaliteleri farklı farklıdır. Türkiye’ ye Seltek İlaç tarafından getirilen Teoxane Laboratuvarları dolguları, 5 milyonun üzerinde enjeksiyon uygulamaları, anti-alerjik olması, biyolojik uyumlu ve non-immünojenik olması, hayvansal olmayan kaynaklardan sağlanması,  multidisipliner üst düzey bilim adamları tarafından geliştirilmesi bu dolguları etkin ve güvenilir kılmaktadır.

Dolgu maddeleri kullanarak yaşlanma sürecini yavaşlatabilir miyiz?

Cildin yaşlanma sürecine katkıda bulunan pek çok faktör olmakla birlikte, dolgu maddeleri bu sürecin yavaşlatılmasına katkıda bulunan önemli unsurlardan biri olarak dikkat çekmektedir.

Işık Dolgusu (Gençlik Aşısı) ve

Göz Altı Işık Dolgusu

bottom of page